Päť základných pravidiel pre malých cyklistov

trojkolka-skAzda každý rodič sa stretáva s otázkou, aký by mal byť úplne prvý šport dieťaťa. Možností je veľa, môžete vyskúšať plávanie, korčuľovanie či lyžovanie. Medzi vhodné prvé športy však bezpochyby patrí aj bicyklovanie. Ide o relatívne bezpečnú aktivitu a skvelý prvý detský šport. Dieťa sa naučí držať rovnováhu, posilňuje kĺby, šľachy a svaly, a predovšetkým, aktívne trávi čas na vzduchu. Spísali sme základné pravidlá, ktoré platia pre malých bicyklistov.

  1. Akceptujte vek dieťaťa

Máme šikovnejšie aj menej zdatné deti. Pri žiadnom dieťati by sme sa však nemali so športom priveľmi ponáhľať. Ak máte jedno, dvoj či trojročné dieťa, na bicykel zatiaľ zabudnite.

Pre malých špuntov je určená trojkolka. Dnes už výrobcovia ponúkajú trojkolky, ktoré slúžia aj ako otvorený kočík, takže môžete prakticky už s polročným bábätkom chodiť na prechádzky. V momente, keď zbadáte, že dieťa dočiahne na pedále a chápe ich princípu, môžete odopnúť podpery nožičiek a dopriať mu ten pocit, že samé používa vlastný dopravný prostriedok.

Pri výbere trojkolky dbajte na pevnú konštrukciu a veľké kolieska, minimalizujete riziko prevrátenia.

  1. Dieťa do bicykla nedorastá

Nekupujte dieťaťu priveľký bicykel ani trojkolku pod heslom: „Veď dorastie.“ Keď si váš drobec sadne na sedačku, musí oboma nohami dočiahnuť na zem. Pokiaľ chcete, aby dieťa používalo svoj prvý bicykel dlhšie, vyberte taký, ktorý sa dá výškovo nastaviť, a teda bude rásť s vaším dieťaťom.

  1. Výstroj je dôležitá

Kým sa dieťa vozí bezpečne zaistené v trojkolke, helmu nepotrebuje. Keď však začne trojkolku používať samo, helma je dôležitá, a to predovšetkým pri trojkolkách na retiazkový pohon, kde sa dá nabrať slušná rýchlosť. Trojkolky s pedálmi na koliesku tak rýchle nie sú.

To čo platí pre trojkolky, platí dvojnásobne pre bicykle. Bicykel má len dve kolesá, ak dieťa stratí rovnováhu, nešťastie je hneď na svete, resp. na hlave.

Pamätajte si, každý šport, aj taký jednoduchý ako je bicyklovanie, si vyžaduje patričnú výstroj. Dieťaťu obujte vždy pevné, uzavreté topánky. Šľapky sú absolútne neprípustné.

  1. Viditeľnosť na kilometer

Dôležité je, aby vaše dieťa videli šoféri už z riadnej diaľky. Oblečenie by malo byť krikľavé, aby ho nik neprehliadol. Aj keď budete dávať veľký pozor a neustále dozerať na dieťa, môže sa stať, že vám zbehne na cestu. Z tohto dôvodu by malo byť chodiacou žiarovkou.

Ak bicykel nie je dostatočne reflexne vybavený, umiestnite naň odrazky. Nikdy nedovoľte dieťaťu, aby sa samé vozilo za súmraku, či v zlom počasí. Uvedomte si, že je oveľa nižšie pri zemi ako vy a šoféri ho nemusia vidieť.

  1. Rodič je učiteľ

Všetci poznáme ten vzdor, kedy nevieme s dieťaťom pohnúť ani doprava, ani doľava. Vášho potomka však musíte naučiť, že najbezpečnejšie je jazdiť po tráve, kde je minimálne riziko zranenia. Nevhodný je štrk, piesok, kaluže a samozrejme betón.

Ak máte možnosť a dieťa je už dostatočne veľké, naučte ho bicyklovať po vyhradených cyklistických chodníkoch.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.Top