Finále 2017 je za nami. Tešíme sa na vás opäť od apríla

Detská Tour má za sebou rovnako ako jej ambasádor, trojnásobný majster sveta, Peter Sagan, posledné preteky sezóny. Peťo odchádzal z nórskeho Bergenu s vytúženou medailou. A rovnako tak aj všetci malí cyklisti, ktorí v Bratislave došli do cieľa, dostali na pamiatku aj ako ocenenie ich výborného výkonu zaslúženú medailu. Na rovinatej trávnatej trati, miestami sťaženej nerovnosťami, dolovali najmä tí mladší ešte zvyšky síl, aby zvládli zhruba dva kilometre dlhý okruh – jeden z najdlhších v celom seriáli. Svoje pretekárske začiatky si vyskúšali aj najmenšie detičky v kategórii baby, ktoré si vychutnali ovácie publika a tých zhruba dvesto metrov bolo pre nich skutočne akurát.

Počas finále na bývalom letisku vo Vajnoroch odštartovalo v tradičných kategóriách spolu viac ako 600 pretekárov, čo je už počet, na ktorý sú zvyknutí organizátori pretekov pre dospelých. Počasie nám prialo a tak si všetci mohli užiť nielen súboje na trati, ale aj pumptrack Filipa Polca, trenažér v stánku Velosprint, jazdu na odrážadlách Strider, detský kútik DHL, Démos arénu, či skákacie atrakcie. Čakanie na vyhlásenie výsledkov pomohli spestriť divadelné predstavenie aj vystúpenie folklórneho súboru Studienka z bratislavského Starého mesta.

Keďže išlo o finálové kolo, atmosféra počas pretekania bola ešte napínavejšie a súboje o umiestnenie ešte dramatickejšie. Dôkazom toho, že rozhodnuté je vždy až v cieli bola aj súťaž starších žiakov, kde minipelotón bojujúci o druhé miesto „ľahol“ tesne pred finišom, v záverečnej zákrute. To už však víťaz kategórie, Michal Šiminský, bol v cieli. V rovnakej dievčenskej kategórii si prvenstvo vybojovala Kristína Tichá. Na najvyšší stupeň medzi mladšími žiačkami a žiakmi vystúpali Terézia CiriakováMatúš Lipničan. Mini dievčatám a chlapcom kraľovali tradične Vanesa ŠátkováJakub Mušálek. Kategória Mili dievčatá sa stala korisťou Patrície Kadúcovej, medzi chlapcami bol najrýchlejší Adam Maliňák. Líderkou mikro dievčat bola aj v Bratislave Vivien Ungerová a víťazom kategórie Mikro chlapci sa stal vo finále Sebastian Pňovský – premierový účastník Detskej Tour z Prahy.

Skokanmi boli tentokrát Marek Milota (mini), Tadeáš Varga (mili) a Tobiáš Bednár (mikro). Tadeáš s Tobiášom sa dokázali medzi štartom a cieľom posunúť o 70, resp. 69 pozícii, čo je naozaj úctyhodný výkon.

No a toto sú naši celkoví víťazi a stupne víťazov Detskej Tour Petra Sagana, ročník 2017:

Mikro dievčatá: Vivien Ungerová – Košecké Podhradie

Mikro chlapci: Matej Pavko – Lučenec

Mili dievčatá: Alexandra Kadlecová – Piešťany

Mili chlapci: Adam Maliňák – Valašské Meziříčí

Mini dievčatá: Vanesa Šatková – Dubnica n.V.

Mini chlapci: Jakub Mušálek – Háj ve Slezku

Mladšie žiačky: Sofia Ungerová – Košecké Podhradie

Mladší žiaci: Matúš Lipničan – Cyklistická detská Tour

Staršie žiačky: Kristína Tichá – Dohňany

Starší žiaci: Michal Šiminský – Rimavská Sobota

Gratulujeme víťazom, medailistom, aj všetkým pretekárom, ktorí sa zúčastnili na našej Detskej Tour.

Celkovo sa naše štatistiky zastavili na čísle 4823. Ďakujeme všetkým rodičom, starým rodičom, príbuzným a trénerom našich malých ratolestí za podporu v roku 2017. Veľmi si vážime, že sa môžeme spolu stretávať už ako jedna veľká cyklistická rodina.. Ďakujeme za podporu sponzorom, vytvoril sa silný tím partnerov, ktorý je už neoddeliteľnou súčasťou tejto akcie. A ďakujeme každému, kto pri každom jednom kole priloží ruku k dielu. Či už je to nosný organizačný tím, miestni dobrovoľníci alebo aj rodičia pretekárov, ktorí nám často tiež pomáhajú. Vážime si to a ďakujeme. Vidíme sa opäť v roku 2018, priatelia!

P.S.: Do Gambie posielame zbierku 12 bicyklov, ktoré určite ich novým majiteľom urobia určite obrovskú radosť. Ďakujeme.