4. kolo DTPS – Súľov – report

Víťazné gestá, široké úsmevy, dominancia od štartu do cieľa, ale aj slzy z vyčerpania, kolízie a stíhacie jazdy. Predposledná májová nedeľa v Súľove v rámci 4. kola Detskej Tour Petra Sagana bola bohatá na zážitky a priniesla ochutnávku toho náročnejšieho z bicyklovania. Že jazda na tráve a navyše so stúpajúcim profilom dá zabrať, si tentokrát vyskúšali aj tí úplne najmenší v kategórii Baby. A keď už nevládali, pomohli im rodičia, čo v rámci nesúťažnej kategórie tolerujeme, samozrejme s ohľadom na bezpečnosť ostatných účastníkov preteku.

V ďalších kategóriách už to je naozaj o výkone samotných detí. A určite aj o schopnosti voliť si správne prevody. Mierne stúpanie po štarte, zákruta, zjazd, opäť do kopca, ešte vyššie, technická pasáž zo 180 stupňovou obrátkou a zjazdom, ktorý vystriedal finiš opäť do kopca, to všetko na približne jeden a pol kilometrovom okruhu si tí najstarší zažili 6 krát (dievčatá a mladší žiaci 4 krát). Medzi staršími žiačkami si prvenstvo odnáša Kristína Tichá a starším žiakom dominoval Lukáš Sokolík. Absolútne dominantný výkon predviedol medzi mladšími žiakmi Matthias Schwarzbacher, po prvenstvo medzi mladšími žiačkami si dobicyklovala Simonka Bodoríková.

Kopcovitá trať, hoci bez najnáročnejšieho stúpania, bola pripravená aj pre kategórie mini a mili. Veľkú radosť z víťazstva mala medzi mini dievčatami Vanesa Šatková, ktorú v rovnakej chlapčenskej kategórii doplnil na najvyššom stupienku tento rok nezdolaný Jakub Mušálek. Spomedzi mili chlapcov sa na prvé miesto prepracoval ďalší český cyklista Martin Höhn. Známe meno sa na najvyššom stupienku objavilo medzi mili dievčatami, tento rok bez konkurencie ostáva Alexandra Kadlecová. Najkratšie spomedzi súťažných kategórií, no o to intenzívnejšie, si terén vychutnávali víťazi kategórie mikro, Vivien Ungerová a Matej Pavko.

Rešpekt si zaslúži všetkých takmer 400 štartujúcich detí. Veríme, že ich aj táto skúsenosť povzbudí do ďalšieho bicyklovania, ktoré v takejto nádhernej scenérii, akú ponúka Súľov, chutí dvojnásobne. Detská tour Petra Sagana sa však najbližšie opäť posunie do miest a smerom na východ. V júni nás privíta najprv Európske mesto športu 2017, Banská Bystrica (4. júna) a o dva týždne na to Kežmarok (18. jún), obe premiérové destinácie. Veríme, že prinesú opäť niečo nové pre tradičných účastníkov a prilákajú aj ďalšie deti, ktoré majú radi bicykel a úžasnú atmosféru Detskej Tour Petra Sagana si zatiaľ nemali možnosť vyskúšať.